Печат
Категория: Създадена на Вторник, 12 Януари 2021 Написана от BurgasArt

Голямо тракийско светилище бе открито в края на пролетта в ж.к. Изгрев в Бургас

Находките от голямото тракийско светилище, което бе открито през лятото в Бургас, вече са в Археологическия музей.

При разкопките в ж.к. „Изгрев“, в непосредствена близост до църквата „Св. Атанас“, в края на миналата пролет бе открито голямо ямно светилище. Проучени са 60 култови ями, които се датират от VI в. пр. Хр. до IVв. пр. Хр. В ямите са поставени като дарове керамични съдове – фрагментирани и цели, както и останки от различни животни. Най-многобройни са костите от коне, съобщиха от Регионален исторически музей - Бургас.

В една от ямите е открит цял женски скелет.

Откритите находки са многобройни – голяма урна с излъскана украса, кратер за смесване на вино с вода, фрагменти от рисувана гръцка керамика, амфори и амфорни печати и мн. др. Открита е и бронзова фибула за дреха.

Разкопките са финансирани от „ХИТ СТРОЙ К“, и ръководени от ас. Мирослав Класнаков (РИМ–Бургас) и Илиян Петракиев (РИМ–В. Търново).

През юни-юли 2020 г. е извършено редовно археологическо проучване при н. Чироза, на 1.8 км. югоизточно от кв. Крайморие. Открит е ров и каменна стена, ограждаща част от носа. Обектът се датира от II – I в. пр. Хр. Открита е щампована керамика от гр. Пергам, тракийска и гръцка керамика от този период.

При проучване на крайбрежието на носа са открити разсипи от камъни и фрагменти от керамика непосредствено до морския бряг. Незабавно са организирани подводни археологически проучвания. Те са изпълнени от НИМ-София, Център за подводна археология – Созопол и РИМ – Бургас. Открити са многобройни находки – амфори, покривни керемиди, купи, паници, каменни бойни топки, каменен щок. Установено е, че част от обекта на сушата е залят от морето, където са локализирани и постройки от дялани каменни блокове.

В залива при н. Чироза е открито и старо корабокрушение. При разкопките са извадени огромно количество изящни стъклени съдове от рисувано релефно стъкло – капаци, чаши, гарафи и др., произведени вероятно в някоя от стъкларските работилници в Италия през XVIII-XIX в.

Единствените подобни експонати, и то само няколко на брой, се съхраняват в Националния исторически музей-София.

Разкопките са финансирани от Община Бургас и са ръководени от проф. д-р Иван Христов, гл. ас. д-р Найден Прахов, д-р Маргарита Попова и д-р Милен Николов.

Най-представителните находки от проучванията на тракийското ямно светилище в кв. Изгрев и от разкопките на суша и под вода на н. Чироза, вече са експонирани в самостоятелно обособена изложба в залите на Археологически музей – гр. Бургас.

Музеят работи от вторник до събота включително, от 09:00 до 17:00 ч. 

Коментари

Най-четените статии

НОВОСТИ НА РУССКОМ

BurgasArt
rebenok-iz-burgasa-nuzhdaetsya-v-peresadke-stvolov-h-kletok Наталья Матвеева   Ребенок Добромира из Бургаса 5 лет нуждается в пересадке стволовых клеток. Операция дорогая,. После операции врачи обещают восстановление интеллектуального развития соответственно возрасту. Сейчас ее умственное развитие на уровне двухлетнего ребенка.    Реквизиты для ребенка Добри, Мама &ndash...